Eksursioon

Eesti Arhitektuurikeskus x TAB ekskursioon: Põhjala tehas

10.09.2022

18:00–19:30

Põhjala Factory

Kogege erinevate aegade kombinatsiooni, kus minevikku on veel tunda, kuid tulevik pole veel täielikult saabunud.

Ligi sada aastat tagasi asutatud OÜ Eesti Kummitöostus – mis 1930. aastatel kandis nime Põhjala – kasvas poole sajandiga kummikontsade tootjast enam kui 700 töötajaga suurtööstuseks: siin , erinevatel aastakümnetel on toodetud jalanõusid, spordivahendeid, mänguasju, kummeeritud riideid ja erinevaid ehitusosi.

Eraomanduses olev Põhjala tehas on alates 2018. aastast muutumas kiiresti elavneva kultuurielu keskuseks, kus toimuvad suured üritused endistes tööstusangaarides, kus endistes tööruumides askeldavad loomeinimesed ning kus kogukonnaaednikud võtavad üle. varem räämas tagahoovid.

Eesti Arhitektuurikeskuse poolt läbiviidava Põhjala ringkäigu raames külastatakse ka Bekkeri asula alasid, kuhu toona oma laevastikku tugevdav Vene tsaaririik rajas enne Esimest maailmasõda laevatehase, mis , sisaldab lisaks muljetavaldavale tootmiskompleksile ka tööliste ringkonda. Milline võiks välja näha veel autentne Põhjala tehas ja Bekkeri slumm viie-viieteistkümne aasta pärast? Ekskursioon valmistab pinnase aruteluks! Piletiinfo siin

Foto: Kalle Veesaar