Näituse “Käeline” kuraatorituur ja töötubade päev

11.09.2022

12:00–17:00

EKKM Garden

Seekordne arhitektuurikoolide näitus ‘‘Käeline‘‘ võtab vaatluse alla käelise töö ja materjalitarkuse kui vajalikud tööriistad tänapäeva arhitekti oskustepagasis ning uurib, mismoodi käeline haridus mõjutab ruumiloomet.

Näitusele on osalema valitud 6 autorit ja kollektiivi, kes kuraatorituuril oma töid tutvustavad. Kolm neist juhendavad  töötubasid, kus kõik soovijad saavad õppida põnevaid käelisi tehnikaid. 

TÖÖTOAD:

Hemp-it-yourself

Töötoas tutvutakse kanepibetooni kui ühe kõige kliimasõbralikuma materjali ning selle võimalike kasutustega, misjärel õpitakse materjali kokkusegamist ja vormi tampimist. Kasutatakse kohalikke toormaterjale – kanepiluud ja kustutatud lupja – ning kangast vorme, et valmistada mööblit või skulptuure. 

Töötuba juhendab Hemp-it-yourself väljapaneku autor Hannah Segenkranz. Tema materjali- ja disainiuurimuslikud tööd on keskkonnateadlikud, tundlikud ning kontektstuaalsed, olulisteks märksõnadeks on agentsus, demokraatlik disain ning traditsioonilised käelised tehnikad.

Chidder-Puller

Chidder-puller: müüdi loomine

“Väljamõeldud tööriist, mis võinuks olla olemas.

Ja väljamõeldud lugu, mis võinuks olla tõsi.”

Arhitektide, disainerite ja teiste kodanike kokkupuude  asjade valmistamise ning selleks kasutatavate tööriistadega käib üha enam läbi digitaalsete ja mehaaniliste vahendajate. Lisaks käeliste oskuste kadumisele võib märgata ka psühholoogilist kaugenemist  manuaalsetest protsessidest, millel on olnud nii inimese kui ka ühiskonna  kujunemisel oluline roll. 

Maholy-Nagy kunsti- ja disainiülikooli õppejõudude ja tudengite poolt läbiviidav töötuba on mänguline mõtterännak,  mille lähtepunktiks on Chidder-Puller, fiktiivne tööriist. Eesmärgiks on visandada väljamõeldud tööriist,kujutleda sellele ajalugu,  identiteet ja traditsioon, paigutada tööriist ajalooliselt ja geograafiliselt ning valmistada selle prototüüp. 

Töötuba viivad läbi Neville Zoltán,  Dobos Bence, Pozsár Péter, Balogh Enikő, Czigány Lilla, Füleky Dorottya, Gárdos Lili, Halmos Anita, Lajcsik Dorka, Lipótzky Kristóf, Monti Elvira, Répás Janka, Soóki-Tóth Anna, Szelevényi Oszkár, Tóth Zsombor, Véghelyi Borbála, Veres Dóra, Wallner Gábor, Werk Zsuzsanna

Woman Cave

Woman Cave’i eestvedamisel saab osaleda performatiivses kudumisgildis, kus luuakse hübriidseid rõiva-ja mööbliesemeid. Toetudes tradtitsioonilistele naiste ja koduloomega seonduvatele käsitöötehnikatele kujutletakse uusi, kaasavaid ja võimestavaid, käsitööl põhinevaid tootmisviise ning suhteid. Jämedast lõimest kootud ja heegeldatud objektide eesmärgiks on kiire ja lihtne kohaloome ning eneseväljendus avalikus ruumis. 

Woman Cave on Pariisis tegutsev transdistsiplinaarne kollektiiv, mille asutajateks on arhitekt ja kunstnik Chloé Macary-Carney ning kunstnik ja antropoloog Léticia Chanliau. Nende uurimustöö kesksed teemad on sooline identiteet ja kaasvavus ruumiloomes. Lisaks teemakohaste töötubade korraldamisele annavad nad välja iga-aastast ajakirja Woman Journal. 

NÄITUSEL OSALEVAD: : 

Hardware Stories

Alicia Lazzaroni and Antonio Bernacchi (Animali Domestici), Jakob Sieder-Semlitsch, and Lynn Hyun Kieffer (Taani)

Baumimhaus (transl. Tree within the house)

Semjon Fehr (Šveits)

Woman Cave

Léticia Chanliau, Chloé Macary-Carney (Prantsusmaa)

Hemp-it-yourself

Hannah Segerkrantz (Eesti)

Design for Disassembly: Manual Techniques for Demountable Architecture

Project Team: Dillon Pranger, Marlee Barnes, Molly (Meng) Ma, Maxwell Rodencal

Students: Samita Asadathorn, Sophia Bachas-Daunert, Marlee Barnes, Samuel Castaneda, Qiyao (Melo) Chen, Sarah Chiesa, Muskaan Chugh, Sebastian Contreras, Madeline Esquivel, Valentina Haro, Haochen He, Lily Jantarachota, Jun Oh Koo, Hazel Lam, Haoyang (Raphael) Li, Allan Mezhibovsky, Ann Pakhayev, Daniel Sohayegh, Yan Sotolongo, Eva Stanford, Hymn Yiu

(USA)

Chidder-Puller

Coordinator: Neville Zoltán

Tutors: Dobos Bence, Pozsár Péter

Participants: Balogh Enikő, Czigány Lilla, Füleky Dorottya, Gárdos Lili, Halmos Anita, Lajcsik Dorka, Lipótzky Kristóf, Monti Elvira, Répás Janka, Soóki-Tóth Anna, Szelevényi Oszkár, Tóth Zsombor, Véghelyi Borbála, Veres Dóra, Wallner Gábor, Werk Zsuzsanna (Ungari).