Visioonivõistlus

Lae alla võistluse materjalid (ENG)

CIRCULAR BLOCK: 
Reinventing the Mikrorayon

Visioonivõistlus „Circular Block“ uurib arhitektuuri võimekust muuta jäätmed energiaks läbi ringlustegevuste nii mikro- kui makroskaalal. Visioonivõistluse fookuses on Tallinna suurima elanikkonnaga Lasnamäe elukeskkonna ümbermõtestamine. 

Lasnamäe rajoon ehitati nõukogude okupatsiooni ajal, et siia saabunud töölistel oleks võimalik elada võimalikult lähedal tehastele ning linnale. Olenemata kilomeetrite viisi asetsevatest paneelmajadest ei saanud Lasnamäe kunagi päriselt valmis. Tänasel päeval pärsib linnaosa arengut püsiv sotsiaal-majanduslik segregatsioon ning amortiseerivad elamud, mis ei vasta tänapäevastele standarditele. 

Visioonivõistluse osalejaid oodatud taaslooma Lasnamäe rajoon ning selle ehitisi. Osalejad võisid keskenduda teemadele: toit, energia, jäätmed, ained, mida pidi käsitlema ühel järgnevatest skaaladest: majutuskvartal, linnakvartal, mikrorajoon. 

Visioonivõistluse osalejaid oodatud taaslooma Lasnamäe rajoon ning selle ehitisi. Osalejad võisid keskenduda teemadele: toit, energia, jäätmed, ained, mida pidi käsitlema ühel järgnevatest skaaladest: majutuskvartal, linnakvartal, mikrorajoon. 

Lasnamäe, Tõnu Tunnel

Lasnamäe, Tõnu Tunnel

Peakuraatorid Lydia Kallipoliti ja Areti Markopoulou kutsusid üles arhitekte, linnaplaneerijaid ning teisi linnade arengust huvitatud mõtlejaid disainima ja visioneerima uut hästi ühendatud süsteemi, mis seab kahtluse alla kõigile tuntud traditsioonilise lineaarse ja eraldiseisva tarbimise ja tootmise ahela tänapäevastes linnades. 

Lasnamäe. Illustrations of Leonid Volkov's manuscript. Estonian Museum of Architecture

Lasnamäe. Illustrations of Leonid Volkov’s manuscript. Estonian Museum of Architecture

Auhinnad

Auhinnad jagunevad järgmiselt:

I koht: 4000 eurot

II koht: 2000 eurot

III koht 1000 eurot.

Kõik võidutööd on nähtavad TAB2022 visioonivõistluse näitusel. Lisaks mainitakse ära vähemalt 5 tähelepanu saanud tööd.

Žürii

Winy Maas, kaaslooja ja partner büroos MVRDV, Rotterdam, Holland

Kaidi Põldoja, Tallinna strateegilise planeerimise teenistus ja ruumiloome kompetentsikeskuse juht

Benedetta Tagliabue, Miralles Tagliabue EMBT direktor, Barcelona, Hispaania

Toomas TammisArhitektuuriAgentuur ja Allianss Arhitektid OÜ),

Veronika Valk-Siska, nõunik, Kultuuriministeerium

The CIRCULAR BLOCK Vision Competition is organized by the curatorial team of the upcoming Tallinn Architecture Biennale (TAB) “Edible, Or, The Architecture of Metabolism” opening in September 2022. TAB 2022 is curated by Lydia Kallipoliti and Areti Markopoulou in collaboration with local co-curator Ivan Sergeyev.

“CIRCULAR BLOCK” Lasnamäe-teemaline visioonivõistlus on ellu kutsutud TAB 2022 peakuraatorite Lydia Kallipoliti ja Areti Markopoulou poolt koostöös Eesti poolse nõustajaga Ivan Sergeyev.

Lae alla võistluse materjalid