TAB 2024 Installatsioon

“AEGA POLE RAISATA”

11.10–10.10.2026

Balti Jaam

Matthieu Brasebin, Elisabeth Terrisse de Botton  
installatsioonivõistluse võitjad 


Brasebin Terrisse on väike ja noor arhitektuuribüroo, mis keskendub ruumi loomisele, arvestades selle kliimaga seotud, sotsiaalseid ja kultuurilisi aspekte ning eesmärgiga tugevdada olemasolevaid võimalusi. Nad usuvad kohaspetsiifilistesse sekkumistesse, mis vastavad kasutaja vajadustele ning reageerivad paigale ja selle ressurssidele lihtsa ja pragmaatilise lähenemise kaudu. Büroo naudib iga projekti protsessi ja teostamist pideva uurimisena ning käsitleb arhitektuuri kui vahendit ehitamiseks ja mõtlemiseks, keset ökoloogilist kriisi ja kliimamuutusi, kus ehitustööstusel on oluline roll. 

Projekt “Aega pole raisata” keskendub üheaegselt avalikule ruumile, materjalide taaskasutusele ja aktiivsete töötubade korraldamisele. Kujundus tugineb lihtsatel ja esmasel arhitektuurielementidel, mida saab kohandada vastavalt olemasolevatele ressurssidele – alates rasketest kividest vundamendisr kuni kergkatusteni, mis pakuvad varjualust ja ruumi töötubadele. Ala täitub hoolikalt kureeritud töötubade ja osalusüritustega, mis võivad loodud ruumi kujundust edasi arendada. Ettepanek reageerib materjalivoogudest ja koostööst tulenevatele olukordadele, võimaldades katsetamist, interatiivset disaini ja aja jooksul kohandamist. 

TAB 2024 installatsioonivõistlusele esitati üle 80 töö üle kogu maailma, millest 10 valiti edasisteks arendusteks Tallinna Balti Jaama platsile kavandatava avaliku paviljoni jaoks. Võistlustöö eesmärk oli luua ruum pausiks, mis pakub varjualust ja ooteala bussidele, rongidele ja trammidele. Biennaali programmi raames ehitatakse ettepanekust 1:1 fragment, mis on konseptsiooni tõestuseks ja toimib prototüübina tulevase täismõõdulise hoone jaoks, mille Tallinna linn tervikuna valmis ehitada plaanib.  

Photo: Gina Surià Gúdel

PARTNERID

Thermory, Tallinna Linn & Tallinna Linnaplaneerimisamet

Tallinna Ringmajanduskeskus, HM Stone Co