Näitus

Kuraatorinäitus “RESSURSID TULEVIKUKS”

11.10–01.12.2024

Eesti Arhitektuurimuuseum

Kuraatorinäitus „RESSURSID TULEVIKUKS“ püüab näidata ressursside mitmekülgset olemust ja nende potentsiaali kaasaegse arhitektuuri jaoks. Lisaks arhitektuuri kanoonilisele distsiplinaarsele esteetikale tõestab näitus jõustamise, stabiliseerimise, konsolideerimise ja tundlikkuse tähtsust linnalise ligipääsetavuse suhtes arhitektuuristrateegiates.  

Hiljutise ülemaailmse pandeemia ja sõdade tõttu on kogetud sotsiaalne distantseerumine suurendanud huvi „kohaliku“ vastu. Vajadus globaalse teadlikkuse ja teadmiste järele sundis meid kokku tulema. Lisaks minu isiklikule elule mõjutab sõda ka minu tööd, kuna elan Ukrainas. Ma olen lähemal sellele jõhkralt ausale tegelikkusele, kuidas linna arhitektuuri ja infrastruktuuri kujundavad mitte ainult avalikud kriisid ja tervishoiuküsimused, vaid peamiselt sõja hävitav jõud. Oma kuraatorikontseptsioonis tahtsin rõhutada, et arhitektid ei kontrolli ehitussüsteemi. Me oleme ehitussüsteem ja see süsteem on tulevase maailma kõige legitiimsem alus.

-Anhelina L. Starkova, TAB 2024 peakuraator

Photo: Javier Miguel Verme

Kuraatornäitusel osalevad projektid tegelevad kolme erineva ressursiga tulevikuks: sotsiaalne intelligentsus, ehitamise kontseptsioon ja materjalide kujundamine, mis on peamised arhitektuursed ressursid mis toidavad ehitatud keskkonda.  

●   RESSURSS I: SOTSIAALNE INTELLIGENTSUS

Intelligentsus ennustab arhitektuuri ja kutsub esile linnavisioone. Hoone elujõulisus tugineb sotsiaalse ruumi intellektuaalsetel perspektiividel, milles me elame. Täielik linnalik küllus, mida juhivad era- ja avalikud huvid, on fookusesse võetud näituse sotsiaalse intelligentsuse sektsioonis. Kuidas hoiab ootamatustest tingitud sotsiaalne urbanism meie linne elus? Kuidas saame oma intellekti abil siseneda linna, kus on piiratud materiaalsed ressursid? Kuidas hoone, tõmmates inimesi ligi, loob avaliku kogukonnatunde ja milline on kohaliku koht globaalses linnapoliitikas? Meie eesmärk on avada arhitektuurse intelligentsuse võimalused ja anda linnadele tööriist ehitamiseks nähtamatust.  

Projektid: Kuraatoriprojekt – Anhelina Starkova (Ukraina), ” Ornamentaalsed jäljed Tallinnast” – Déchelette Architecture (Prantsusmaa), “Maa ruum” – Laura Cristea (Rumeenia) & Raphael Zuber (Šveits), “Elustiilid” – Ioannis Lykouras, LÜNK arhitektid (Eesti). 

●   RESSURSS II: EHITUSKONTSEPTSIOONID

Ehituskonseptsioonid otsivad tõlgendamisvahendeid tuleviku arhitektuuri võimaluste loomiseks. Materjalide ja sotsiaalse jõu koostoime määrab hoonete ruumilise kujunemise korra. Asendades hooneid mitte ainult valminud vormidena, vaid ka tähendust loovate süsteemidena, tajume oma linne ja tunneme end turvaliselt. Hoone sisemise modelleerimise, tüüplogistika ja struktuurse kohandamise erinevaid kontseptsioone uuritakse näituse ehitamise kontseptsioonide sektsioonis.  

Projektid: ” Neli looduslikust kivist maja: varjualusest eluasemeni” – e|v|a architects, Alfredo Vanotti ja Laura Egger (Itaalia), ” Kontiinum” – Apex Arhitektuuribüroo (Eesti), ” Kangekaelsed tüpoloogiad” – Arhitekt Must (Eesti), “Toorelt kerkiv” – Gus Wüstemann Architects AG (Šveits), “Parandustektoonika” – LLRRLLRR (Laura Linsi, Roland Reemaa) (Eesti), “Thoravej 29: Enda kasutust muutev hoone” – pihlmann Architects & Hampus Berndtson (Taani). 

●   RESSURSS III: MATERIAALNE KULTUUR

Materiaalne kultuur kui ressurss on ehitaja jaoks oluline varu. Kuid kuidas me korraldame materiaalset kultuuri arhitektuuri ümber täna? Kuidas meie arusaam materjalidest määratleb ja areneb seoses arhitektuurilise ajajoonega? Kuidas materiaalne pragmaatilisus dikteerib linnareegleid ja reageerib ehituse kaudu sotsiaalsetele kriisidele? Materjalide kujundamise sektsioon näitusel  loob ruumi uurida arhitektuuri valitsevaid materiaalseid põhimõtteid.  

Projektid: “Võrgustikud, mitte tooted: projekti dialoog” – BC architects & studies & materials (Belgia) & Alexandre Humbert (Prantsusmaa), “Mööduvuse ilu” – Capaul & Blumenthal Architekten (Šveits), “MINE + CRAFT” – KAMP Arhitektid (Eesti), “No Small Matter” – Elina Liiva & Helena Männa / PAKK (Eesti), “ReCreate” – Erik Stenberg, Helena Westerlind, Satu Huuhka, Eetu Lehmusvaara (Soome, Rootsi, Holland, Saksamaa, Horvaatia).  

Reaalses elus lahti rulluv ja minimaalsete lisamaterjalidega ehitatud näitus järgib loomingulise arhitektuurse ringluse ideed. 

NÄITUSEL KASUTATAVAD ARHITEKTUURSED RESSURSID

pihlmann architects & Hampus Berndtson (Taani)
Ressurss: Olemasoleva loetavaks muutmine

Déchelette Architecture (Prantsusmaa)
Ressurss: Tampsavi

Capaul Blumenthal Architekten (Šveits)
Ressurss: Erosioon ja paatina

BC architects & studies & materials (Belgia) & Alexandre Humbert (Prantsusmaa)
Ressurss: Bioregioon

Raphael Zuber (Šveits) & Laura Cristea (Rumeenia)
Ressurss: Fundamentaalne ruum

e|v|a architects, alfredo vanotti & laura egger (Itaalia)
Ressurss: Olemasoleva ümberkujundamine

KAMP Arhitektid (Eesti)
Ressurss: Kaevandamine ja materjaliloome

Elina Liiva & Helena Männa / PAKK (Eesti)
Ressurss: Nõukogudeaegsed paneelmajad

LLRRLLRR (Eesti)
Ressurss: Sisemised teadmised, materjalid ja tektoonika

Apex Arhitektuuribüroo (Eesti)
Ressurss: OLEMASOLEV ruum : materjal

Erik Stenberg, Helena Westerlind, Satu Huuhka, Eetu Lehmusvaara (Soome, Rootsi, Holland, Saksamaa, Horvaatia):
Ressurss: Eeltöödeldud betooni taaskasutamine: demonteerimine lammutamise asemel

Ioannis Lykouras, LÜNK arhitektid (Eesti)
Ressurss: Elukoha visioonid

Arhitekt Must (Eesti) 
Ressurss: Ruumid, mis ületavad aineringe

Gus Wüstemann Architects AG (Šveits) 
Ressurss: Terviklik mälu